Unicontsoft

Дискусионни форуми
Проблем при отразяване на плащане от валутна сметка

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
CHefo



Регистриран на: 08 Яну 2009
Мнения: 160

МнениеПуснато на: Пон Авг 12, 2024 1:25 pm    Заглавие: Проблем при отразяване на плащане от валутна сметка Отговорете с цитат

Здравейте,

имам фактура от доставчик, която е във валута (USD например), имам и сметка, която е във същaтa валута (пак се придържаме към USD). Сметката е вкарана в профила ни като валутна (..USD) в програмата.
Отразявам плащането в програмата с Банковото извлечение, но програмата не отчита, че въведената сума в банковото извлечение също е във валута и то в същата валута.
В спраката за Вземания и Задължения ми излиза, че имам задължения, а релно не е така. Не съм сигурен дали прогамата изчислява всичко точно или проблема е само във въпросната справка.

Пример:
Фактура - 1000 $
Плащане - 1000 $

в справка Вземания и Задължения:

сума на документа -1821,00
платена сума - 1000
задължение - 821,0

Явно общата валута на справката е лев, но платената сума не е, изчисленията са грешни. И само в тази справка ли се отразяват по този начин?

Как мога да коригирам това и да не ми излиза в задължение? В противен случай може някой път по погрешка да преведа ненужно и другата сума.

П.С. Курс на USD съм въвел само във фактурата за покупка.

Поздрави
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1944
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Авг 12, 2024 2:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

> Отразявам плащането в програмата с Банковото извлечение, но програмата не отчита, че въведената сума в банковото извлечение също е във валута и то в същата валута.

Това лесно можете да проверите в самото БИ на реда с плащането има колони Валута и Курс. Най-вероятно на този ред имате валута USD по курс 1.0000 т.е. за датата на плащане не сте имали въведен валутен курс в системата за валута USD и така е останала стойността по подразбиране за валутен курс.

Прнципно можете да *не* водите Номенклатури->Валутни курсове за всеки ден, а направо да въвеждате валутния курс на реда на БИ, но трябва да не пропускате да го правите за всеки валутен запис иначе курса ще влезе като 1.0000 и в справките ще изглежда, че сте платили сумата в BGN както в момента се бъркате, че изчисленията са грешни.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
CHefo



Регистриран на: 08 Яну 2009
Мнения: 160

МнениеПуснато на: Пон Авг 12, 2024 4:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

Това лесно можете да проверите в самото БИ на реда с плащането има колони Валута и Курс. Най-вероятно на този ред имате валута USD по курс 1.0000 т.е. за датата на плащане не сте имали въведен валутен курс в системата за валута USD и така е останала стойността по подразбиране за валутен курс.

Прнципно можете да *не* водите Номенклатури->Валутни курсове за всеки ден, а направо да въвеждате валутния курс на реда на БИ, но трябва да не пропускате да го правите за всеки валутен запис иначе курса ще влезе като 1.0000 и в справките ще изглежда, че сте платили сумата в BGN както в момента се бъркате, че изчисленията са грешни.
.

Имам чувството, че нещо не се доразбрахме и искам да доуточня:
- в деня на плащането аз не купувам USD, те са си по сметката от по-рано и само една част са купувани, и в деня на купуване курса е бил друг, и съответно е начислена курсовата разлика за покупката им.
- банковото извлечение не е за лев и не е във валута лев, а е във валута USD и курса логично би трябвало да е 1.000 за цялото извлечение, при положение, че целия оборот на тази сметка и всички вкарани редове в БИ и начални салда са в USD. В противен случай програмата ще ми изчисли още една курсова разлика, което няма да е вярно и най-вероятно ще обърка обортната справка на тази сметка. Поне на това ме води логиката, долкото вече съм позапознат с програмата - може и аз да греша.

Очаквам коментар.

Поздрави.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wqw
Владимир Висулчев


Регистриран на: 18 Май 2006
Мнения: 1944
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Авг 12, 2024 5:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

> банковото извлечение не е за лев и не е във валута лев, а е във валута USD и курса логично би трябвало да е 1.000 за цялото извлечение

Не, валутния курс в системата винаги е към националната валута, т.е. в БИ в колона Курс се записва курса на валутата в колона Валута *към BGN* в деня на плащането. Също стойността на курсови разлики в счетоводството винаги са в BGN.

Идеята е че дори за фактури, които формират задължение във валута, системата винаги води и задължение в BGN. Когато плащате по такава фактура закривате валутното задължение и едновременно задължението в BGN. Въпросът е че когато закриете 100% от валутното задължение е възможно левовите плащания да не се сумират до левовата стойност на документа или да надхвърлят левовата стойност на документа. Изравняването на тези две левови стойности (сума на плащания vs стойност на док.) формира курсовата разлика от плащане по даден документ с валутно задължение.

В справка Вземание и задължение по падежи всички суми са в BGN, т.е. няма колона за валута/курс. Стойностите, които виждате в колони Сума на док. или Платена сума са в BGN.

cheers,
</wqw>

_________________

- Чат каналът изисква Регистрация
Документация на Dreem - Как да стартираме
ERP, лесно е! - Блог за Dreem
Trello - По какво работим
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Unicontsoft Форуми -> Потребителски форум Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Можете да качвате файлове
Можете да сваляте файлове


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group; Translation by Boby Dimitrov
RedSilver 1.01 Theme by DEVPPL HTML Forum; Images by DEVPPL Photoshop Forum