Как да въведем Касов ордер

Версия за печатВерсия за печат

Въведение

В тази статия:

  • Въвеждане на касов ордер

Касовите документи са част от търговската система и отразяват движението на парични средства в брой. В повечето случаи, с цел предпазване от грешки, тези документи се създават единствено и само, ако към тях има свързани покупки или продажби. Това обикновено става автоматично от системата с приключването на покупката/продажбата. Физическата каса само валидира документите, когато плащането стане факт. Разбира се това зависи от правилата на работа в дадена организация и от настройките на системата.
Освен Приходен и Разходен касов ордер, съществуват и други типове документи, които могат да бъдат въведени през Касови документи: Протокол за прихващанеНачално салдо на каса.

Нека създадем един Приходен касов ордер в избрана каса и да го свържем със съответните търговски и данъчни документи.

 

Въвеждане на касов ордер

1. За да създадем касов документ, избираме група функции Търговска система || Касови документи. Десен щрак с мишката върху списъка с документи, избираме Нов документ..., с което се отваря празна форма Касови документи за въвеждане на данни.


Примерен екран

2. Тип документ от падащо меню избираме тип на документа, който въвеждаме: Приходен касов ордер.

3. Каса от падащия прозорец избираме каса, за която въвеждаме документа. Полето се обзавежда автоматично, ако на потребителя, влязъл в системата, е настроена каса по подразбиране. За повече информация нека видим Как да въведем настройки на Потребител.

4. Контрагент — избираме бутона с трите точки срещу полето Контрагент в секцията Титуляр. Отваря се Форма за избор - Контрагенти, където маркираме контрагента и след това бутон Избор. Контрагентите трябва да бъдат предварително въведени. За повече информация нека видим Как да създадем контрагент.


Примерен екран

5. Свързан документ — позиционираме се с мишката върху полето Свързан док. в реда за добавяне на нови записи. Натискаме бутона с трите точки в края на полето. Отваря се Форма за избор-Документи за покупка и продажба, откъдето филтрираме желаните Документи за продажба. Ако исканите документи не присъстват в списъка, трябва да направим корекция на филтъра. Формата Филтър – Документи се извежда най-лесно чрез щрак с мишката върху жълтото поле.


Примерен екран

6. Напред —  маркираме желаните търговски документи и продължаваме с бутон Напред.

7. Избор — след натискане на бутона Напред в същата форма системата показва всички данъчни документи, свързани с избраните  търговски документи. След като маркираме желаните редове, натискаме бутон Избор.


Примерен екран

8. Основание за плащане от опционалното меню избираме основание за плащане, съответстващо на извършваната касова операция. Основанията за плащане трябва да са предварително въведени.


Примерен екран

9. Сума валута в това поле системата предлага цялата сума, която е неплатена по избрания документ. Ако имаме частично плащане, тук записваме платената сума, след което системата ще изчисли остатък за плащане.

10. Приключен — бутон в лентата с инструменти. Валидира (приключва) документа и извежда форма Генериране - Свързани документи. Чрез тази форма може автоматично да бъде генерирано счетоводно записване.


Примерен екран

11. Ок — След като маркираме избраните опции, натискаме бутон Ок за изпълнението им. Системата генерира свързаните документи и валидира (приключва) касовия документ.

12. Запис и Изход — бутон в лентата с инструменти. Записва документа и излиза от формата.

 

Бележка


Касовите документи в системата отразяват фактическото движение на паричните средства в брой. За да е валиден един касов документ, той трябва да е в състояние Приключен. В противен случай той няма да отрази движението по каса, откъдето справките за портфейла няма да са коректни.
При въвеждане на касов документ, който няма връзка с други документи, колони Свързан док. и Данъчен док. не се попълват.